Top 10 wtyczek do WordPress, które warto znać

10 wtyczek dla wordpress które warto zainstalować

WordPress to obecnie jeden z najbardziej popularnych systemow CMS. Według portalu digital.com jest wykorzystywany przy budowie 35% stron internetowych, a liczba pobrań wersji 5.3 przekroczyła 7,000,000. Wtyczki WordPress, które przedstawimy są bardzo popularne i przydatne każdemu webmasterowi.

Oprócz motywów graficznych i setek innych udoskonaleń, najbardziej popularny tryb rozbudowy WordPressa to stosowanie wtyczek (pluginów). Obecnie w bazie WP dostępne jest ponad 54000 bezpłatnych wtyczek. Rzecz jasna – warto inwestować w płatne pluginy, jeżeli wymaga tego nasz biznes, jednak w zdecydowanej większości przypadków poradzimy sobie znakomicie stosując bezpłatne wtyczki.

W tak dużym gąszczu bezpłatnych wtyczek łatwo się pogubić. W tym zestawieniu prezentujemy 10 pluginów, które naszym zdaniem warto wypróbować, ponieważ znacząco poprawiają jakość, wydajność lub bezpieczeństwo witryny.

01. BackWPup – WordPress Backup Plugin

Chyba każdemu, kto instalował kiedykolwiek setki razy system WordPress, spotkał się z wyzwaniem przeniesienia witryny na inną domenę, albo zapewnienie tworzenia regularnych kopii zapasowych dla klienta. Oczywiście kopie możemy tworzyć na poziomie hostingu, jednak warto również rozważyć plugin do tego stworzony. BackWPup oferuje nam dziesiątki możliwości, takie jak zapis kopii do folderu, wysyłka na FTP lub email, backup bazy danych, listy wtyczek, wszystkich plików. Oprócz tego mamy opcje pakowania do formatu .zip lub .tar.gz. Do ciekawostek należy możliwość eksportu do usług typu cloud, jak np. Google Drive czy Dropbox.

Pobierz BackWPup


02. Wordfence Security — Wtyczki WordPress do zabezpieczeń: zapora i skaner złośliwego oprogramowania

Bardzo mocno rekomenduję ten plugin każdemu, kto tworzy projekt w oparciu o WordPress dla swojego klienta, lub dla siebie. Kilkanaście razy spotkałem się z sytuacją, gdzie po kilku miesiącach pracy witryny opartej o WP, po zajrzeniu do statystyk serwera okazało się, że ruch na witrynie jest ogromny.

WordPress jest jednym z najczęściej atakowanych systemów CMS. Każdego dnia setki tysięcy robotów sieciowych, skanerów, usiłuje pokonać zabezpieczenia WordPressa i odgadnąć hasło na przykład za pomocą techniki brute-force. Nie poczynienie żadnych kroków w kierunku bezpieczeństwa CMS-a pod tym kątem może okazać się bardzo kosztowne. Nieraz widziałem sytuację, w której robot sieciowy odgadł hasło, uzyskał dostęp do panelu administratora, zainstalował własną autorską wtyczkę i przejął całkowicie kontrolę nad portalem. Z reguły w ten sposób przejęte portale służą za bramki proxy, bramki do wysyłania spamu, ale również bardzo często wykradane są bazy danych, hasła i motywy graficzne, dane do płatności i dane sklepów internetowych (np. WooCommerce).

WordFence uchroni nas zarówno przed atakami typu brute-force, nadmiernym obciążaniem serwera (request flood), czy innymi niechcianymi formami skanowania.

Pobierz WordFence


03. Yoast SEO – optymalizacja witryny pod kątem pozycjonowania

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa dla serwisu, równie ważna jest jego widoczność w wyszukiwarkach. Pomoc w dobrym wykonaniu tego zadania zapewni nam plugin Yoast SEO. Obecnie ma on ponad 5 milionów aktywnych instalacji, co czyni go jednym z najbardziej popularnych. Yoast SEO występuje zarówno w wersji free jak i premium. W darmowej wersji mamy do dyspozycji wiele przydatnych opcji. Yoast SEO automatycznie optymalizuje dla nas budowę i strukturę meta tagów na podstronach i stronie głównej. Oprócz tego na bieżąco analizuje jakość tworzonej treści już na etapie komponowania tekstu. Dzięki uzyskanym podpowiedziom możemy na bieżąco korygować naszą pracę i tworzyć tekst, który będzie lepiej traktowany przez wyszukiwarki.

Jeśli chcemy poprawić widoczność naszej witryny w sieci, warto wypróbować Yoast.

Pobierz YoastSEO.


04. Contact Form 7 – Wtyczki WordPress przydatne przy formularzach kontaktowych

Contact Form 7 to formularz kontaktowy na naszą stronę. Obecnie, większość motywów graficznych typu Premium do WP posiada wbudowane formularze kontaktowe, jednak CF7 może okazać się przydatny, gdy korzystamy z bezpłatnych szablonów (które niekiedy są bardzo dobre!). Porządny formularz kontaktowy to prawdziwy must-have na każdej witrynie. Nie każdemu bowiem chce się uruchamiać program pocztowy, by do nas napisać. CF7 oferuje dużo możliwości. Recaptcha, integracja z systemami do wysyłki mailingu. Sam proces budowy formularza jest bardzo intuicyjny i polega na wstawianiu do tekstu odpowiednich zmiennych.

Pobierz Contact Form 7

05. Formidable Form Builder

Często podczas pracy nad projektem, otrzymujemy wytyczne, które nie zawsze jesteśmy w stanie zrealizować tylko tym, co oferuje sam WordPress. Niektóre wymagania od klienta są związane na przykład ze specyficznym przetwarzaniem i zbieraniem danych, ich filtrowaniem i sortowaniem. Przykład? Klient może zażyczyć sobie dodanie do swojego WordPressa funkcji obsługi np. ofert pracy. Możemy oczywiście poszukać odpowiedniej wtyczki, ale co w przypadku, kiedy nie ma ona funkcji, której potrzebuje klient?

Tutaj z pomocą przyjdzie nam wtyczka Formidable Forms. Od razu zaznaczam, że nie jest ona prosta w użyciu, a jej profesjonalne zastosowanie wymaga spędzenia nieco czasu przy dokumentacji. Jednak możliwości jakie oferuje są ogromne. Budowanie i przesyłanie customowych formularzy, a następnie przetwarzanie danych w sposób, jaki chcemy. I to wszystko bez programowania – wszystko można dosłownie wyklikać.

Pobierz Formidable Form Builder


06. Loco Translate

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele znakomitych motywów graficznych dla WP oraz szablonów premium. Niestety, najczęściej, są one dostępne jedynie w języku angielskim. Znakomita większość z nich doskonale nadaje się do projektów, jednak w ustawieniach szablonu, nie zawsze znajdziemy możliwość przetłumaczenia wszystkich tekstów. Tutaj z pomocą przyjdzie nam Loco Translate. Dzięki niemu będziemy w stanie przetłumaczyć wszystkie stringi odnalezione w motywie graficznym, ale również wtyczki i wszelkie inne dodatki. Jest to obecnie jeden z najlepszych pluginów do tłumaczenia WordPressa. Jakiś czas temu, w wersji free można było pobrać znakomity plugin “TranslatePress”, jednak gdy ostatnio chciałem go pobrać, okazało się, że występuje obecnie jedynie w wersji płatnej.

Pobierz Loco Translate

Wtyczki WordPress: Loco translate

07. All in One SEO

All in One SEO to kolejna wtyczka, która pomoże nam w widoczności naszej witryny. Jest ona tak samo, albo nawet bardziej rozbudowana od Yoast SEO, natomiast oferuje szereg funkcji, które na pewno pomogą początkującym i osobom, które nie znają się na pozycjonowaniu. Znajdziemy tutaj znakomity kreator, który większość konfiguracji wykona za nas. Automatycznie również zoptymalizuje meta tagi. AIO posiada również szereg bardzo ciekawych narzędzi, które pomogą nam w optymalizacji samej witryny oraz pisaniu tekstu. Wtyczka automatycznie wygeneruje dla nas sitemapy, zajmie się takimi sprawami jak plik robots.txt, czy całkowita analiza witryny w celu poprawy wydajności. Istnieją różne wtyczki WordPress dla SEO, natomiast warto zainstalować All in One.

Pobierz All in One SEO


08. Elementor – Wtyczki WordPress do edycji wizualnej

Elementor to prawdziwy kombajn wśród pluginów. Umożliwi nam stworzenie fantastycznej witryny (o ile poświęcimy na to trochę czasu i chęci) bez specjalnej wiedzy programistycznej. Wszystko opiera się o budowanie z gotowych modułów i bloków. Przeciągając myszką konkretne elementy możemy w kilka chwil budować responsywne strony, które możemy wzbogacić o formularze, galerie, pola tekstowe, animacje, banery, bloki tekstu. Jest to z pewnością znakomite rozwiązanie dla osób, które nie zajmują się programowaniem i nie mogą znaleźć szablonu graficznego, który spełni ich oczekiwania. Wówczas sięgając po Elementora będą mogli szybko stworzyć potrzebny layout.

Pobierz Elementor


Niezbędne wtyczki wordpress: Elementor

09. WooCommerce

Sklep internetowy w kilka chwil? Proszę bardzo. Instalując WooCommerce otrzymujemy możliwość uruchomienia znakomitego sklepu internetowego, który na pewno nie przyniesie nam wstydu. WC obsługuje wiele metod płatności, łatwo go rozbudować czy dostosować do tego, co potrzebujemy. WooCommerce to przede wszystkim wygodny panel zarządzania produktami, cenami i stanami magazynowymi. Rzecz jasna – nie może on konkurować z dedykowanym rozwiązaniem sklepu internetowego, natomiast na pewno sprawdzi się w przypadku mniejszych platform, gdzie pragniemy sprzedawać niewielką liczbę produktów, a dodatkowo możemy znakomicie połączyć to z blogiem czy stroną firmową. WC przyda się również w przypadku one-page’ów, gdzie chcemy sprzedać jeden konkretny produkt, a nie mamy ochoty uruchamiać do tego dużej platformy sprzedażowej.

Pobierz WooCommerce

Wtyczki WordPress do sprzedaży: WooCommerce

10. Really Simple SSL

Ta wtyczka jest malutka, ale potrafi zaoszczędzić sporo pracy i frustracji. Wszyscy wiemy, jak ważny jest certyfikat SSL na stronie. Nie tylko dodaje on “kłódkę do paska adresu”, ale co ważniejsze, zapewnia odbiorców i kupujących, że dbamy o przepływ informacji między serwerami. Really Simple SSL pomoże nam w rozwiązaniu problemów z SSL. Automatycznie przekieruje ruch z protokołu http na https, pomoże naprawić błędne ścieżki i odwołania http w witrynie. Dzięki temu cały content będzie spełniał założenia protokołu SSL, a my w kilka chwil będziemy mogli cieszyć się bezpieczną witryną.

Pobierz Really Simple SSL

Really Simple SSL - Wtyczki WordPress

A jakie wtyczki Wy stosujecie przy tworzeniu swoich projektów? Dajcie znać w komentarzach.


Programista, admin, czasami kucharz.