W ostatnim czasie liczba serwisów oferujących konta pocztowe wzrosła w sposób znaczny. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tego typu usługi są godne uwagi. Przy wyborze skrzynki pocztowej, której zamierzamy używać jako głównej, przez długi okres, zwykle kierujemy się adresem, czy końcówką domeny. Niestety nie jest to akurat najważniejszy czynnik, lecz również istotny. Poczta protonmail może być dobrym wyborem.
Bezpieczeństwo korespondencji
Pamiętajmy o tym, że bywały już w historii przypadki, gdzie okazywało się, że duże koncerny dostarczające usługę poczty czytają korespondencję swoich użytkowników. Oczywiście w przypadku wszelkich usług internetowych nigdy nie mamy pełnej pewności, czy zapewnienia danej firmy są prawdziwe, jednak możemy oszacować mniej więcej, kogo obdarzyć większym zaufaniem, a kogo mniejszym.
Podstawa komunikacji email to oczywiście odpowiednie szyfrowanie. Lecz szyfrowanie samo w sobie nie gwarantuje jeszcze pełnego bezpieczeństwa korespondencji, ponieważ wszystko zależy od jego rodzaju. W przypadku szyfrowania end2end, jakiego używa ProtonMail, wiadomość nie może zostać odczytana nigdzie po drodze, mijając kolejne węzły i serwery. Ponieważ sam proces szyfrowania i deszyfrowania odbywa się po stronie wysyłającego i odbierającego – jak sama nazwa mówi.
Poczta we własnej domenie
Często bywa tak, że właściciele firm, czy osoby zajmujące się biznesem wybierają własne, dedykowane adresy pocztowe, na które składa się często nazwa firmy w domenie, lub imię i nazwisko. Jest to oczywiście znakomity wybór jeśli chodzi o działania marketingowe, natomiast trzeba wówczas na własną rękę zajmować się zabezpieczeniami serwera na którym trzymamy skrzynkę, lub zaparkować domenę u innego dostawcy poczty. W przypadku usługi ProtonMail nie musimy zajmować się własnym serwerem, ponieważ w pakiecie Plus możemy zaparkować własne domeny.
Co oferuje ProtonMail?
Po założeniu bezpłatnego konta pierwsze, na co zwróciliśmy uwagę to dobrze zbudowany, wygodny interfejs. Poczta działa szybko, w dodatku wyposażona jest w szereg bardzo przydatnych funkcji. Oto niektóre z nich, które naszym zdaniem są naprawdę niezłe.
- skróty klawiszowe
- możliwość tworzenia folderów i filtrów
- przydatne ustawienia jak np. cofanie wysłanej wiadomości
- łatwe wyszukiwanie kontaktów i grup
- pełne szyfrowanie end2end
- ciekawe motywy graficzne
- wygodny interfejs
- obsługa własnych domen
- obsługa kluczy PGP
- możliwość backupu i exportu danych

Poczta Protonmail – wygodny panel i wiele opcji
Ustawienia
Bardzo wiele ciekawych ustawień znajdziemy w zakładce Settings. Recovery – czyli funkcja przywracania dostępu do konta – przydatna gdy np. zapomnimy hasła. Możemy ustawić tutaj inny adres e-mail, lub nawet numer telefonu.
Płatności – możemy w wygodny sposób ustawić płatność automatyczną za usługę (np. PayPal), karta kredytowa, lub użyć kodu karty podarunkowej. Przypominamy, że w wersji podstawowej ProtonMail jest bezpłatny.
Hasła – tutaj mamy możliwość włączenia weryfikacji dwuetapowej podczas logowania, a także funkcji dwuhasłowej, tzn. pierwsze logowanie to logowanie do konta, a drugie – w celu deszyfrowania skrzynki pocztowej. To drugie w połączeniu z weryfikacją dwuetapową stanowi już bardzo mocną zaporę przed jakimkolwiek przejęciem konta.
Import – w tej zakładce możemy wrzucić kontakty z innych firm, lub pliku .csv do ProtonMaila.
Adresy i sygnatury – w prosty sposób definiujemy adresy z których chcemy korzystać (dodatkowe aliasy) oraz sygnatury (podpisy). Każdy email może posiadać osobną sygnaturę.
Wygląd
Wygląd – ProtonMail oferuje bardzo ciekawe motywy graficzne – Proton, Carbon, Snow, Monokai, Contrast oraz Legacy.

Oprócz wersji kolorystycznej możemy również ustawić układ kolumn.
Kolejne funkcje, które oferuje panel to automatyczna odpowiedź, filtry, foldery i etykiety. Tym jednak nie ma co się zachwycać, ponieważ oferuje to prawie każdy dostawca usług pocztowych.
Domain Names – czyli własne domeny – sprawdziliśmy jak przebiega proces dodawania własnej domeny do skrzynki ProtonMail.

Proces okazał się względnie prosty, natomiast może być skomplikowany dla początkujących. ProtonMail wymagał od nas dodania aż kilku rekordów do strefy DNS domeny. Sama weryfikacja rekordów przebiegła jednak bardzo szybko, skrzynki na własnej domenie można było używać już po kilku godzinach. Tutaj warto wspomnieć, że funkcja ta dostępna jest jedynie w przypadku kont płatnych.
ProtonMail na pulpicie komputera
Jeżeli nie mamy ochoty korzystać z Webmaila, bo po prostu wolimy aplikację – musimy pobrać specjalny moduł zwany ProtonBridge, który umożliwia deszyfrowanie wiadomości na naszym komputerze. Po jego instalacji możemy korzystać z dowolnego programu pocztowego, jednak jego konfiguracja będzie specyficzna, natomiast wszystkie niezbędne dane do logowania otrzymamy z samej aplikacji ProtonBridge.

Poczta Protonmail: Ceny, podsumowanie
W naszej ogólnej ocenie skrzynka ProtonMail jest bardzo dobrym wyborem, nawet w wersji bezpłatnej. Co prawda pojemność 500MB jest na pewno minusem, natomiast w przypadku osób, które nie wysyłają wiele załączników – może okazać się na jakiś czas zupełnie wystarczająca.
Darmowa skrzynka oferuje pojemność 500 MB, 1 adres, 150 wiadomości dziennie i maksymalnie 3 foldery/etykiety. Nie możemy również tworzyć własnych domen ani korzystać z filtrów.
W przypadku planu Plus (48.00 euro rocznie) otrzymujemy wspomniane powyżej funkcje, 5GB pojemności oraz 5 adresów 1 własną domenę.
Plan Professional to 75.00 euro rocznie, nielimitowane wysyłanie wiadomości i 2 własne domeny. Dostępny jest jeszcze plan Visionary w cenie 288.00 euro rocznie (dla dużych firm).
Pełen cennik znaleźć można tutaj.
[wpforms id=”3722″]Aktualizacja 15-08-2022
Popularny serwis Protonmail zmienił niedawno nazwę wszystkich usług na “Proton”. Strona dostępna jest teraz pod adresem proton.me. Jednak wciąż głównym sloganem firmy pozostaje słowo “Privacy”. Czy nowa marka i kolorystyka Protonmaila przypadną do gustu użytkownikom?
Proton udostępnia teraz również dysk na pliki (Proton Drive), który wcześniej dostępny był tylko w wersji beta.
Wraz ze zmianą brandu zmieniły się również wielkości skrzynek w pakietach. Pomimo tego, nadal korzystać można z bezpłatnego pakietu o pojemności 1GB.
Odpowiedz