Jak wybrać hosting, który spełni wymagania naszego projektu? To pytanie nasuwa się nie jednemu twórcy stron, projektów, zaplecz seo, czy nawet amatorom, którzy oczekują porządnej usługi w przystępnej cenie – bo po prostu nie chcemy przepłacać, nie chcemy również niespodzianek w postaci bardzo wysokich faktur za przedłużenie usług np. po roku.
W naszym zestawieniu omówimy 7 kluczowych elementów, którymi warto kierować się podczas wyboru hostingu – aby nie dać się naciągnąć na BMW z silnikiem trabanta ;-).
Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu? 7 kluczowych elementów jak wybrać hosting
Zanim dokonamy zakupu hostingu, powinniśmy zastanowić się, do jakich celów będzie nam służył. Dlaczego warto zrobić takie podsumowanie? Ponieważ czasami do prostych, małych projektów nie potrzebujemy mocnego kombajnu. Żeby przepłynąć rzekę nie potrzebny jest Mercedes – wystarczy kawałek łódki. Dlatego serwer/hosting powinniśmy dobierać do potrzeb, aby nie przepłacać. Zaoszczędzony budżet możemy wydać np. na reklamę, dobre logo, czy inne istotne elementy. Większość dostawców usług hostingowych oferuje obecnie bardzo wygodne możliwości powiększenia pakietów. Nie przejmujmy się więc tym, że wykupiliśmy na przykład podstawowy, najmniejszy pakiet. Gdy nasz projekt urośnie, bez problemu powiększymy parametry konta.
Na co jeszcze warto zwracać uwagę, oprócz ceny? Oto nasz ranking 10 kluczowych aspektów konta hostingowego.
01. Stabilność
To naszym zdaniem jeden z podstawowych parametrów konta hostingowego. Dlaczego? Ponieważ od tego zależy Twój biznes. Nie chcesz przecież sytuacji, w której klient nie może wejść na stronę, czy sklep internetowy. Jeśli wykupiłeś reklamę, lub założyłeś bannery w mieście, jaki z tego pożytek jeżeli np. firma hostingowa ma co chwilę awarię a klient nie może dokonać zakupu online?
Jak ocenić stabilność? Przede wszystkim sprawdzamy, jak firma długo istnieje na rynku, jaka jest lokalizacja serwerów (najczęściej jest to Polska lub Niemcy, ale nie zawsze), (to ważne, ponieważ nie chcemy aby nasza witryna znajdowała się np. na kiepskiej jakości serwerach). Tutaj przydatne okażą się wszelkiego rodzaju serwisy z opiniami, ale musimy też zdać się na własną intuicję i to, jak długo daną markę kojarzymy z rynku – ponieważ serwisy z opiniami mogą być manipulowane, a opinie mogą być zakupione. Jeżeli mamy znajomych w branży IT, warto podpytać ich, jakie firmy polecają, jeśli chodzi o stabilność.
My nie będziemy tutaj wymieniać nazw firm, ponieważ byłoby to niesprawiedliwe, ale też nie mamy dokładnej wiedzy na temat stabilności każdej z nich.
Warto celować w firmy, które chwalą się stabilnością na poziomie 99,90% (mało kto gwarantuje 100%) oraz takie, które zapewniają, że posiadają systemy UPS i odpowiednie systemy do gwarantowania uptime.
Pamiętajmy jednak, że 100% uptime jest prawie niemożliwy do osiągnięcia – serwery wymagają stałej konserwacji, aktualizacji, natomiast bardzo często odpowiednio wcześniej firma informuje (np. mailowo) swoich klientów o planowanych pracach konserwacyjnych.
02. Pojemność, rodzaj dysku, liczba plików
To również 3 bardzo ważne parametry konta hostingowego. Szczególnie ten ostatni, często nie uwzględniany w tabelkach ofertowych na stronie dostawcy, a potrafi niekiedy zaskoczyć. Dlaczego? Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy zainstalować sobie 100 sztuk np. WordPressa na naszym koncie – bo taką mamy ochotę i chcemy mieć zaplecze 100 stron. Jednak może się okazać, że wówczas liczba plików na koncie będzie… zbyt duża. Miejsca możemy mieć sporo (np. 500 GB), natomiast może brakować tzw. inodes, czyli liczby dostępnych plików do utworzenia.
Rodzaj dysku również ma znaczenie, natomiast często idzie w korelacji z pojemnością i ceną. Za hosting SSD trzeba zapłacić dużo więcej a i pojemności nie są szałowe. Przykładowe znalezione przez nas konto hostingowe z dyskiem SSD/nvme o pojemności 10GB (!) potrafi kosztować nawet 4x więcej niż konto z klasycznym dyskiem HDD.
Tutaj znów wszystko zależy od tego, jakie rezultaty chcemy osiągać. Jeżeli zależy nam na szybkości, ale portal jest stosunkowo mały – warto postawić na SSD, ponieważ wyszukiwarki internetowe szczególnie zwracają uwagę na czas dostępu do strony. Jeżeli natomiast potrzebujemy bardzo dużo miejsca (np. tworzymy serwis plików), czas dostępu nie będzie aż tak istotny, natomiast będzie liczyć się ilość miejsca, transfer, łącze.
03. Panel administracyjny
Zwracajmy szczególną uwagę na to, jaki panel administracyjny otrzymamy razem z kontem hostingowym. Jeżeli usługodawca nie udostępnia takiej informacji, zapytajmy o to. Dlaczego to ważne? Ponieważ niekiedy usługodawcy tworzą własne panele (jest to tańsze niż zakup licencji np. do DirectAdmina czy panelu Plesk). Co za tym idzie – nie wszystkie przydatne funkcje tam znajdziemy. Z autorskimi panelami jest taki problem, że nie wszystko zawsze tam działa, a niektóre funkcjonalności, na których nam zależy są niedostępne. Możemy chcieć np. zmienić sobie wersję PHP na starszą, lub nowszą, tworzyć bazy danych, tworzyć przechwytywanie poczty catch-all, czy zmieniać strefę DNS.
Starajmy się wybierać hosting, na którym otrzymamy licencjonowany panel dobrej jakości, jak np. DirectAdmin, Plesk, cPanel, Webmin. Wówczas prawie wszystkie ustawienia konfiguracyjne będziemy mogli wykonać samodzielnie.

04. Support – pomoc techniczna – ważna dla tych, którzy wiedzą co to hosting
To wbrew pozorom bardzo ważne. Dlaczego? Ponieważ czasami nasza strona może mieć problem techniczny. Wersja oprogramowania lub skryptu, który instalujemy może nie współpracować z hostingiem. Albo z ustawieniami php. Może być tak, że chwilowo konto hostingowe jest niedostępne, a my chcemy dowiedzieć się kiedy usługa z powrotem będzie aktywna.
Pomoc techniczna na koncie jest również bardzo istotna, gdy chcemy uzyskać własne ustawienia np. serwera pocztowego, funkcji catch-all, bardziej zaawansowane ustawienia php czy bazy danych mysql. Wówczas pomoc administratora może okazać się bardzo istotna, ponieważ nie wszystko będziemy w stanie ustawić z pomocą panelu administracyjnego.
05. Dodatki
Czasem dostawca usługi hostingowej oferuje wiele dodatków i instalatorów np systemów do blogowania. Takich jak Joomla, WordPress, systemy forów dyskusyjnych (np. phpBB) czy tworzenia ticketów. Ta funkcja może być przydatna dla osób, które nie mają ochoty bawić się w samodzielną instalację różnych skryptów. Dzięki takim auto instalatorom możemy zaoszczędzić wiele czasu. Za pośrednictwem zaledwie kilku kliknięć myszką możemy uzyskać dobry efekt działającego portalu lub skryptu. Może to być spory plus na który warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy.
06. Ceny odnowienia usług
Są tak samo ważne, o ile nie ważniejsze, co cena zakupu. Bardzo częstą praktyką u firm hostingowych jest kuszenie klienta kuriozalnie niskimi cenami podczas zakupu domeny czy serwera. Często bywa tak, że domenę czy serwer otrzymamy za złotówkę, lub co najwyżej kilkanaście złotych na cały rok. Sprawdźmy wówczas dokładnie cały cennik, lub zapytajmy konsultanta o szczegóły. Może bowiem okazać się, że po roku cena domeny lub konta będzie ogromna. Niekiedy również cena usług dodatkowych może być spora. Dedykowany panel administracyjny, dodatkowe skrzynki pocztowe, czy dodatkowy transfer/powierzchnia, lub dodatkowe adresy IP.
07. SSH
Na ten aspekt hostingu nie każdy będzie zwracał uwagę, to dostęp do konsoli SSH, czyli zdalny dostęp. Rozumiem oczywiście, że nie każdemu taka funkcjonalność będzie potrzebna, niekiedy jednak może okazać się przydatna. Gdy tworzymy projekty, które wymagają dodatkowych modułów, specyficznych rozwiązań, może okazać się, że będziemy chcieli samodzielnie ustawić to w konsoli. Administrator serwera nie zawsze będzie miał ochotę pomagać nam w pracy. Rzecz jasna większość funkcjonalności serwera będzie dostępna tylko w przypadku kont VPS czy serwerów dedykowanych. Jednak warto zainteresować się dostępem do SSH nawet w przypadku zwykłych, współdzielonych kont (tzw. shared-hosting).
Co to jest hosting: Podsumowanie
Podczas wyboru usługi hostingowej warto zwracać uwagę nie tylko na cenę. Przede wszystkim, powinniśmy zastanowić się do jakiego celu konto ma służyć. Jeżeli wymagania co do serwera są bardzo duże, warto zastanowić się nad serwerem VPS lub dedykowanym. Jeżeli natomiast dopiero zaczynamy z małym projektem, warto postawić na hosting współdzielony i dobrze zapoznać się z jego parametrami.
Odpowiedz