Klawiatury mechaniczne do pisania oraz grania: Hykker X Range Pro i inne

klawiatury mechaniczne - sprawdzamy 3 modele do grania i pisania

Klawiatury mechaniczne w ostatnich latach doznały prawdziwego renesansu. Klawiatura Hykker X Range Pro oraz jej koleżanki są ostatnio bardzo popularne. O ile kilkanaście lat temu były po prostu trwałym wynalazkiem i zakurzonym eksponatem w staromodnych biurach, o tyle teraz są prawdziwym rarytasem, zarówno dla copywriterów, wszelkiej maści pisarzy oraz oczywiście… wytrawnych graczy. Sprawdzone przez nas 3 modele nadają się również jako klawiatura mechaniczna do pisania.

O ile przeciętnemu pracownikowi biurowemu, który wypełnia tabele w Excelu jest raczej obojętne na czym pracuje (a często są to prostu pierwsze-lepsze klawiatury za kilkadziesiąt złotych), o tyle już wymagający gracz, czy programista będą mieli o wiele większe wymagania.

Klawiatura dla graczy musi charakteryzować się wygodnym układem klawiszy, dużą trwałością, ergonomią no i oczywiście krótkim czasem reakcji. Ta ostatnia wytyczna jest niemal najważniejsza z uwagi na fakt zaciętych pojedynków online, gdzie każda milisekunda reakcji ma ogromne znaczenie.

Dla programisty z kolei ważna będzie ergonomia i trwałość. Szybkość pisania będzie tutaj kluczowa, ale również aspekt ułożenia klawiszy, odstępów między klawiszami czy wydzielany przez klawiaturę hałas.

W dzisiejszym zestawieniu sprawdzimy dla Was 3 popularne modele klawiatur mechanicznych (choć nie najnowsze), ale akurat takowe mieliśmy pod ręką ;).

Budżetowa klawiatura mechaniczna do pisania i grania – Hykker X Range Pro

Klawiatura z niższej półki cenowej. To to popularna klawiatura mechaniczna dostępna w sieci marketów Biedronka (ale nie tylko).

Hykker X Range Pro - klawiatura mechaniczna w świetnym budżecie
Hykker X-Range Pro

W cenie niewiele większej niż 100 złotych otrzymujemy klawiaturę mechaniczną rzekomo idealną dla gracza. Wersja, którą sprawdzaliśmy posiada przełączniki typu blue (niebieskie). Jednak w tej cenie trudno zakładać, aby były to przełączniki Cherry MX, najprawdopodobniej występuje tutaj zamiennik.

Świetna klawiatura w dobrej cenie – Hykker X Range Pro

Klawiatura po rozpakowaniu sprawia dobre wrażenie. Jest ciężka, masywna i sprawia wrażenie bardzo solidnej. Stabilnie leży na biurku, nie przesuwa się ani nie ślizga. Dźwięk klawiszy typu blue jest bardzo przyjemny, aczkolwiek na pewno nie jest to klawiatura idealna do pisania tekstów (a tym bardziej długich). Podczas pracy wieczorem, na pewno jej dźwięk może irytować inne osoby. Głośność przełączników jest dość duża, natomiast przyjemność z ich użytkowania jest znaczna.

Krótka specyfikacja tej klawiatury:

  • Układ klawiatury: 88 klawiszy, układ QWERTY.
  • Podświetlenie: 6 kolorów, tryby graczy i tryby animowanego podświetlenia.
  • Interfejs i zasilanie: USB, 5 V.
  • Dodatkowe: regulowane pochylenie (za pomocą rozkładanych stopek)
  • Długość przewodu: 1,7 m.
  • Kompatybilność: Windows XP, Vista, 7, 8, 10.

Gdybym był graczem i szukał klawiatury, która nie zrujnuje budżetu, to na pewno jest to bardzo ciekawa propozycja i jej jakość wypada korzystnie w stosunku do ceny.

Hykker X-Range Pro

Hykker X-Range Pro
3 5 0 1
Klawiatura mechaniczna dla graczy
Klawiatura mechaniczna dla graczy
3,0 rating
3/5
Ocena ogólna
Średni

Logitech G413 Carbon

Klawiatura mechaniczna Logitech G413 Carbon
Klawiatura Logitech G413 Carbon

Tutaj przenosimy się o półkę cenową wyżej, w stosunku do np. klawiatury hykker. Odpakowując ten produkt już na początku odnosi się wrażenie bardzo wysokiej jakości oraz staranności i dbałości o szczegóły. Opakowanie kartonowe robi bardzo dobre wrażenie, no ale, przecież nie to jest najważniejsze! Klawiatura jest ciężka, solidna i masywna. Stopień wykończenia dolnej płyty oraz klawiszy stoi na najwyższym poziomie.

Dodatkowo, w modelu Carbon mamy do czynienia z przełącznikami typu Romer-G. Jest to autorskie rozwiązanie firmy Logitech, która nie chcąc korzystać z renomowanych przełączników Cherry MX, zaproponowała własne rozwiązanie. Romer-G w teorii ma charakteryzować się szybkim czasem reakcji oraz przyjemnym dźwiękiem.

Charakterystyka przełączników

Rzeczywiście przełączniki są na pewno o wiele cichsze niż w modelu Hykker X Range Pro, a ich dźwięk wydaje się przyjemny. Jest co prawda nieco przytłumiony, a klawisze pozostawiają po sobie specyficzny “ping”. Możemy go oczywiście zredukować stosując odpowiednie nakładki, jednak… w praktyce prawie nikomu nie chce się w to bawić.

Piękne czerwone podświetlenie robi bardzo dobre wrażenie, szczególnie wieczorem. Niestety nie znajdziemy tutaj zbyt wielu fajerwerków, jeśli chodzi o efekty wizualne czy migające animacje. Tylko w zasadzie, czy ma to duże znaczenie? Jeśli szukamy ozdoby na choinkę – być może tak.

Szczotkowane aluminium płyty klawiatury prezentuje się znakomicie. Klawiatura solidnie trzyma się podłoża nawet podczas intensywnej rozgrywki czy szybkiego pisania tekstu.

Rodzaj przełączników: Romer-G
Podświetlenie: Jednokolorowy
Blok numeryczny: Tak
Klawisze multimedialne: Tak
Anti-Ghosting: Tak
Hub USB: Nie
Złącza Audio: Nie
Podpórka na nadgarstki: Nie

Cena klawiatury kształtuje się w granicach 250-300zł. W tej cenie jest to znakomita propozycja dla bardzo wymagających graczy. Jeśli chodzi o pisanie tekstu, to z pewnością nie jest to idealny wybór, gdyż jest to model przygotowany typowo dla graczy, jednak na pewno pisanie na tej klawiaturze można zaliczyć do przyjemnych.

Podsumowując, jest to bardzo dobra klawiatura w rozsądnej cenie.

Logitech G413 Carbon

Logitech G413 Carbon
4 5 0 1
Klawiatura mechaniczna dla graczy
Klawiatura mechaniczna dla graczy
4,0 rating
4/5
Ocena ogólna
Dobry

Cooler Master Masterkeys Pro S – znakomita klawiatura mechaniczna do pisania

Klawiatura mechaniczna Cooler Master Masterkeys Pro S
Cooler Master Masterkeys Pro S z podświetleniem RGB

Tutaj mamy do czynienia z pozycją z najwyższej półki cenowej w naszym zestawieniu. Cooler Master proponuje klawiaturę, którą możemy nabyć z przełącznikami Cherry MX brown. Klawisze brązowe charakteryzują się niezwykle przyjemnym skokiem oraz dźwiękiem. Nie są głośne, a wyprofilowanie klawiszy ułatwia pisanie. Ten model sprawdzi się znakomicie zarówno wśród graczy jak i programistów czy copywriterów.

Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze jakość. Klawiatura jest bardzo ciężka (prawie 1kg). Po drugie – dbałość o szczegóły. Odpakowując klawiaturę mamy wrażenie produktu premium. Klawiatura dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych: white oraz RGB, możemy również wybierać spośród wersji z blokiem numerycznym, lub bez niego. W naszym przypadku recenzowaliśmy urządzenie bez bloku numerycznego. Jego przydatność może być duża, gdy pracujemy dużo z liczbami, natomiast w przypadku gier czy innych prac pisemnych na pewno nie będzie to aż tak znaczące. Brak bloku numerycznego powoduje również że klawiatura jest mniejsza, a co za tym idzie doskonale wpasuje się nawet na małe biurko.

Doskonałe przełączniki w Cooler Master Masterkeys

Przełączniki Cherry MX brown w tym modelu pozwolą na uzyskanie bardzo dużych prędkości pisania, co może być przydatne w pracy programistów czy zawodowych copywriterów. Tutaj widać lepszą jakość w stosunku do klawiatury Hykker. Doskonała ergonomia zapewnia komfort pisania nawet podczas bardzo długich tekstów. Skok klawiszy jest niewielki, ale zauważalny. Nie ma tutaj mowy o przypadkowym przyciśnięciu klawiasza. Doskonale sprawdza się tutaj również antighosting. W przypadku gier przyciskanie wielu klawiszy naraz bardzo często jest kluczowe i bardzo ważne.

Nie możemy również przyczepić się do podświetlenia. Model, który opisujemy ma podświetlenie białe, które prezentuje się znakomicie. Światło jest bardzo jasne, w dodatku wybierać możemy pomiędzy kilkoma poziomami jasności. Oprócz tego producent daje nam możliwość uruchomienia wielu trybów animacji. Począwszy od responsywnego podświetlania przyciskanego klawisza, poprzez różne wirtuozyjne wzory, a skończywszy na… grze w węża znanego z telefonów Nokia.

Za ten model trzeba zapłacić około 450-600 zł (w zależności od sklepu), natomiast w naszym rankingu zdecydowanie przewyższa inne pozycje głównie ergonomią i komfortem pracy. Naszym zdaniem Cooler Master to bezkonkurencyjna klawiatura mechaniczna do pisania.

Cooler Master Masterkeys Pro S

Cooler Master Masterkeys Pro S
5 5 0 1
Klawiatura mechaniczna
Klawiatura mechaniczna
5,0 rating
5/5
Ocena ogólna
Niesamowity

Jakie jest Wasze doświadczenie z klawiaturami mechanicznymi? Czy macie swój ulubiony model?

Programista, admin, czasami kucharz.
[wpedon id=3294]