Keychron k2 – mechanik doskonały? Recenzja klawiatury dla graczy

Keychron k2 klawiatura mechaniczna
Keychron k2 klawiatura mechaniczna
Keychron k2 hot swap

Keychron k2 – to już prawie legendarna klawiatura mechaniczna, która powstała dzięki wsparciu społeczności na Kickstarterze. Od premiery tego produktu minęło już trochę czasu, jednak dopiero teraz trafiła ona do naszej redakcji i możemy przybliżyć Wam ten produkt.

klawiatura mechaniczna keychron k2

Klawiatura mechaniczna dla graczy i do pisania – Keychron k2 v2

Wbrew pozorom nie jest to jedynie produkt przeznaczony do grania. Model ten chętnie kupowany jest również przez osoby, które bardzo dużo piszą. Nasz model klawiatury wyposażony jest w przełączniki Gateron red (czerwone), które charakteryzują się linearnym trybem pracy, a energia potrzebna do aktywacji przełącznika jest bardzo podobna do przełączników brązowych. Tutaj jednak przeskok klawisza jest bardzo przyjemny, a dźwięk na pewno nieco odmienny od przełączników brązowych.

Jednak sporym atutem jest brak specyficznego efektu “ping”, który widoczny był np. w klawiaturze Cooler Master Masterkeys Pro. Po mocniejszych uderzeniach w klawisze powstające echo z wnętrza urządzenia było bardzo nieprzyjemne. Keychron poradził sobie z tym efektem znakomicie.

klawiatura mechaniczna keychron k2
Keychron k2 v2 dysponuje wspaniałym podświetleniem

Kolejnym elementem, który robi duże wrażenie w tym produkcie jest jakość podświetlenia. Co prawda nie mamy możliwości ustawienia dowolnego koloru dla dowolnego klawisza (producent nie udostępnia żadnej własnej dedykowanej aplikacji do tego), natomiast kilkanaście wbudowanych trybów robi świetną robotę. Kolory są dobrze widoczne zarówno w dzień, jak i wieczorem i na tle białych klawiszy prezentują się bardzo dobrze. Dedykowany klawisz w górnej części klawiatury do zmiany trybu animacji i podświetlenia to wygodna opcja, ponieważ w krótkiej chwili możemy zmienić kolor lub animację na naszą ulubioną.

Keychron k2 – klawiatura mechaniczna do pisania i do grania – jak się sprawuje?

Komfort pisania tekstu na klawiaturze Keychron k2 oceniamy bardzo wysoko. Dźwięk klawiszy jest subtelny, nienachalny i bardzo przyjemny. Brak zauważalnego efektu “ping”. Dłonie raczej nie męczą się podczas pisania długich tekstów. Przełączniki typu red wykazują bardzo przyjemny skok, wyraźnie wyczuwalny, jednocześnie ilość energii jaką trzeba włożyć w pisanie nie jest aż tak duża.

Warto zwrócić uwagę w tym modelu na bardzo przydatne opcje z boku urządzenia. Za pomocą niewielkich przełączników możemy zmieniać tryb pracy klawiatury zarówno na przewodowy oraz bluetooth. Możemy również całkowicie wyłączyć klawiaturę. Wbudowana bateria według producenta wystarcza na około 7 dni ciągłej pracy bez podświetlenia. To całkiem sporo. Drugi z przełączników pozwala nam na zmianę trybu pracy – Windows / Android / Mac. Klawiatura świetnie będzie współpracowała ze wszystkimi wymienionymi urządzeniami, co może być sporym atutem dla osób, które podróżują i dużo piszą. Wówczas zabranie ze sobą tej niewielkiej, poręcznej klawiatury może być lepszym pomysłem niż korzystanie z laptopa czy pisanie na malutkich przyciskach klawiatury telefonu. Pisanie tekstu na wygodnej klawiaturze, która komunikuje się poprzez bluetooth z telefonem to bardzo ciekawa opcja i warto ją wypróbować.

Nie tylko dla Windows, ale również dla Mac-a i Androida

Podsumowując, Keychron k2 doskonale poradzi sobie zarówno podczas pracy z Mac-ami jak i Windowsem. Dlaczego? Nie mówiąc o tym, że obsługuje różne tryby pracy, a dzięki dołączonym do zestawu dodatkowym klawiszom, łatwo dokonamy customizacji naszego sprzętu pod posiadany system. W opakowaniu razem z klawiaturą znajdziemy rownież specjalne łopatki do zmiany klawiszy. Choć obecnie to już raczej standard i każdy producent klawiatur mechanicznych dołącza tego typu niewielkie gadżety.

Producent Keychrona wykazał się dbałością o każdy szczegół. Już sam unboxing klawiatury sprawia wiele radości. Starannie profilowany karton, z wytłaczanymi elementami daje dużą obietnicę. Również jakość zastosowanych materiałów stoi na dość wysokim poziomie. Naszym zdaniem, jedynie klawisze w kolorze czarnym mogłyby prezentować nieco wyższy poziom zastosowanego plastiku. Po rozpakowaniu urządzenia uśmiecha się do nas bardzo duża i czytelna instrukcja obsługi. Jest to dość ciekawe, ale jednak przydatne, ponieważ po rozpakowaniu daje jasne wskazówki jak szybko rozpocząć korzystanie ze sprzętu, oraz jakie skróty klawiszowe zastosować w celu ustawienia podświetlenia itd.

Jak brzmi Keychron? Posłuchajcie sami (przełączniki Gateron red)

Parametry techniczne

Keychron k2 v2 wyposażony został w baterię o pojemności 4000mAh i jak zapewnia producent klawiatura może pracować do 240 godzin z wyłączonym podświetleniem. Gdyby przeliczyć to na zasadzie pracy biurowej po 8 godzin dziennie, daje nam to dokładnie 30 dni pracy na jednym ładowaniu. Nie sprawdzaliśmy tego, natomiast gdyby faktycznie tak było byłby to rezultat znakomity. Ładując baterię jeden raz moglibyśmy w zasadzie zapomnieć o przewodach na cały miesiąc.

Liczba klawiszy84
PrzełącznikiGateron red, brown, blue
Klawisze multimedialne12
MateriałABS
Materiał klawiszyABS
UkładANSI
Pooling rate (kabel)1000Hz
Pooling rate (bezprzewodowo)90Hz
Wymiary313 x 123mm
Waga663g
Bateria4000 mAh
Niektóre parametry techniczne klawiatury Keychron k2

Na stronie producenta klawiatura ta dostępna jest w cenie 69 dolarów. W polskich sieciach dystrybucyjnych można nabyć ją w cenie 450-550zł w zależności od sklepu. Naszym zdaniem stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry, natomiast rzecz jasna znajdzie się grupa osób, która będzie twierdziła, że to drogo. Czy drogo? Za jakość trzeba zapłacić – to oczywiste. Jeżeli poszukujemy klawiatury, która będzie wygodna podczas długich godzin pisania czy grania, to zdecydowanie warto zapłacić. Jeżeli jednak przy komputerze pracujemy sporadycznie – być może wystarczy jakiś mechanik do 200zł, lub nawet dobra klawiatura membranowa.

Keychron k2 to naszym zdaniem świetna klawiatura mechaniczna dla osób, które dużo piszą. Głównie za sprawą wysokiej klasy przełączników, komfortu pracy i dźwięku. Co więcej – według nas, klawiatura od Keychrona sprawdzi się dla pisarzy, copywriterów, programistów.

Jednak nie są to jedyne grupy, które świetnie odbiorą ten model. Gracze również powinni być zadowoleni. Wymienne keycapy, dużo wariantów kolorów i podświetlenia zadowoli nawet najbardziej wybrednego gamera.

Keychron k2 v2

Keychron k2 v2
10 10 0 1
Ocena redakcji
Ocena redakcji
10/10
Najlepszy
9 10 0 1
Zastosowane materiały
Zastosowane materiały
9/10
Niesamowity
10 10 0 1
Dźwięk klawiszy
Dźwięk klawiszy
10/10
Najlepszy
5 10 0 1
Oprogramowanie i funkcje podświetlenia
Oprogramowanie i funkcje podświetlenia
5/10
Średni

Rozmiar

Rozmiar
8 10 0 1
Kompaktowe rozmiary klawiatury mogą być plusem, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce na biurku. Klawiatura wszędzie się zmieści i zostanie nam dużo miejsca na np. myszkę lub kawę. Nie zawsze jednak jest to korzystne. Dla osób z większymi dłońmi klawiatura wydaje się po prostu mała.
Kompaktowe rozmiary klawiatury mogą być plusem, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce na biurku. Klawiatura wszędzie się zmieści i zostanie nam dużo miejsca na np. myszkę lub kawę. Nie zawsze jednak jest to korzystne. Dla osób z większymi dłońmi klawiatura wydaje się po prostu mała.
8/10
Bardzo dobry